Național Ultima oră
David Popovici a câștigat medalia de aur și în proba de 200 de metri liber, la Campionatul Național de Înot de la Otopeni
18/04/2024 ⋅ 0 comentarii

David Popovici a cîștigat medalia de aur și la 200 m liber în cadrul Campionatului Național de Înot de la Otopeni.

După medalia de aur în proba de 50 de metri liber, David Popovici a terminat joi pe primul loc și în cursa de 200 metri liber, la Campionatul Național de Înot în bazin de 50 m.

Principalul favorit al cursei de 200 m liber, David Popovici a oprit cronometrul la 1:45.10, urmat de Mihai Gergely cu 1:51.27 și Robert Andrei Badea cu 1:51.86.

Cu o zi în urmă, sportivul legitimat la CS Dinamo cucerea medalia de aur în proba de 50 m liber cu un timp de 22,27 secunde.

La competiția de la Otopeni, David Popovici va mai fi prezent la 400 m liber (20 aprilie) și 100 m liber (21 aprilie).

România are doi înotători calficați la Jocurile Olimpice de la Paris; David Popovici și Vlad Stancu. Ultimul va participa la Otopeni în probele de 400, 800 și 1500 m liber.

Redacția Glasul Cetății își rezervă dreptul de a selecta și modera comentariile în funcție de relevanța lor față de subiect. Comentariile care nu fac referire la subiectul prezentat nu vor fi aprobate. De asemenea, răspunderea juridică aparține autorului comentariului.