Național Diverse Ultima oră
Ana Maria Popescu, noul lider mondial la spadă
15/01/2020 ⋅ 9 comentarii

Ana Maria Popescu este din nou în fruntea  clasamentului  mondial la spadă. Stelista a terminat pe locul secund etapa de cupa mondială de la Havana, după ce a cedat în finala în faţa polonezei Zamachowska.

În ierarhia mondială, Ana Maria Popescu a acumulat, conform gândul.info, 176.000 de puncte, devansând-o pe chinezoaica Sheng Lin, care are 161.000 de puncte. Podiumul este completat de Man Wai Vivian Kong, din Hong Kong, care are 155.000 de puncte. În top 100 se mai află româncele Maria Udrea (locul 57, 29.500 de puncte) şi Amalia Tătăran (locul 66, 25.000 de puncte).

La Cupa Mondială de la Havana, Ana Maria Popescu le-a învins pe Maria Obraztsova (Rusia), Kseniya Pantelyeyeva (Ucraina), Olena Kryvytska (Ucraina), Sun Yiwen (China) şi Marie-Florence Candassamy (Franţa). În finală, sportiva de la CSA Steaua a pierdut contra polonezei Aleksandra Zamachowska.

„Tuşă cu tuşă, asalt după asalt... am construit, am punctat, m-am bucurat, am greşit, m-am supărat, am luat-o de la capăt şi tot aşa până în finală! Mai aveam un singur pas până la aur, dar nu şi soluţii! Oricât a încercat domnul Popa să întoarcă scrima pe toate părţile şi indiferent cât au ţipat fetele din tribună, uneori chiar trebui să accepţi că adversarul este mai bun! Te înclini, îl feliciţi şi te mulţumeşti că tot ce ai putut să faci mai bine astăzi a fost medalia de argint”, a fost mesajul transmis de Ana Maria Popescu, pe Facebook, după competiţia de la Havana.

Redacția Glasul Cetății își rezervă dreptul de a selecta și modera comentariile în funcție de relevanța lor față de subiect. Comentariile care nu fac referire la subiectul prezentat nu vor fi aprobate. De asemenea, răspunderea juridică aparține autorului comentariului.

20.02.2020 04:34
Viorel
Sportiva senzationala! ADMIRATIE si RESPECT!
Pentru Silvia Filip explicatie:
Simona Halep a fost lider mondial un an si nu a castigat toata turneele...
Asa si aici ,punctele cumulate in totalitatea etapelor stabileste liderul.
17.01.2020 17:34
Adrian
@Bogdan: cel mai tare raspuns!
17.01.2020 03:31
Alex
Silviu Filip, clasamentul nu se rezuma doar la ce s-a intamplat la aceasta etapa mondiala cum de altfel niciun Clasament din orice alt sport cu etape nu ramane stabil dupa “jucarea” unei etape. De aceea se numeste “etapa”. Poti incerca prin practicarea unui sport sau studierea unor carti. Felicitari Ana Maria Popescu si mult succes in continuare.
16.01.2020 20:53
Bogdan
Silviu Filip, nu e pentru tine ce se intampla aici. Incearca table.
16.01.2020 17:56
Glasul Cetății Echipa Glasul Cetății
Este vorba, nu de medalia în sine, ci de punctele acumulate care o plasează în fruntea clasamentului.
16.01.2020 16:50