Național Ultima oră
Simona Halep a obținut prima victorie după trei luni și jumătate, la Cincinnati
17/08/2021 ⋅ 0 comentarii

Simona Halep, locul 14 mondial şi cap de serie 12, s-a calificat în turul doi la turneul de categorie WTA 1000 de la Cincinnati, după ce a trecut de sportiva poloneză Magda Linette, locul 43 mondial, scor 6-4, 3-6, 6-1.

Halep s-a impus în primul set după 40 de minute de joc, iar în setul doi, la scorul de 4-1 pentru sportiva poloneză, Halep a cerut time-out medical, acuzând dureri la coapsa dreaptă.

Imediat după time-out-ul medical, la scorul de 4-2, meciul a fost întrerupt aproape o oră din cauza ploii.

La reluare, Linette s-a impus, scor 6-3, după aproape 46 de minute.

În setul decisiv, Halep s-a impus, scor 6-1, după 43 de minute.

Meciul a durat două ore şi nouă minute, iar Halep a servit 11 aşi.

În turul doi, Halep va evolua cu învingătoarea din meciul dintre americanca Jessica Pegula, locul 30 mondial, şi sportiva italiană Camila Giorgi, locul 71 WTA.

Pentru Simona Halep a fost prima victorie după trei luni şi jumătate.

Redacția Glasul Cetății își rezervă dreptul de a selecta și modera comentariile în funcție de relevanța lor față de subiect. Comentariile care nu fac referire la subiectul prezentat nu vor fi aprobate. De asemenea, răspunderea juridică aparține autorului comentariului.