Național Ultima oră
România, pe locul II la Campionatele Balcanice de Atletism U20: 6 medalii de aur, 9 de argint şi 5 de bronz
14/06/2021 ⋅ 1 comentarii

România a ocupat locul al doilea la Campionatele Balcanice de atletism Under-20 de la Istanbul, desfăşurate sâmbătă şi duminică, după Turcia, dar înaintea Serbiei.

România a cucerit 20 medalii, dintre care 6 de aur, 9 de argint şi 5 de bronz, în timp ce Turcia a câştigat 32 de medalii (9-10-13), Serbia încheind cu 19 medalii (6-8-5).

Sâmbătă, România a cucerit opt medalii, două de aur, patru de argint şi două de bronz. Medaliile de aur au fost câştigate de Andrei Remus Niculiţă la 400 m (47.28) şi de Maria Mihalache la 100 m (11.85). Argintul a fost obţinut de Andrei Ihnatiuc la 5.000 m (14:48.57), de ştafeta masculină de 4x100 m (Alexandru Şendrea, Simon Denis Toma, Andrei Remus Niculiţă, Beniamin Duicu - 42.26), Larisa Talpiş la 800 m (2:08.32) şi Mădălina Sîrbu la 3.000 m (9:46.95). Cele două medalii de bronz au fost câştigate de Adrian Marian Bondoc la 400 m (48.45) şi Alesia Dospin la triplusalt (12,99 m).

Duminică, bilanţul a fost de 12 medalii (4-5-3).

Aurul a fost adus de ştafeta masculină de 4x400 m (Simon Denis Toma, David Laurenţiu Gudi, Adrian Marian Bondoc, Andrei Remus Niculiţă - 3:11.08), de Talida Sfarghiu la 1.500 m (4:21.48), de Mădălina Sîrbu la 5.000 m (17:04.22) şi de Maria Mihalache la 200 m (24.27).

Argint au cucerit Adrian Marian Bondoc la 800 m (1:52.50), Ioana Ştirbu la săritura în lungime (6,08 m), Frederica Apostol la săritura în înălţime (1,79 m), Corina Pantea la aruncarea ciocanului (53,50 m), ştafeta feminină de 4x400 m (Ştefania Zediu, Emma Zach, Claudia Costiuc şi Larisa Talpiş - 3:42.78).

Medalii de bronz au obţinut Mihai Robert Dumitru la 3.000 m obstacole (9:16.47), Răzvan Doroftei la săritura cu prăjina (4,40 m) şi de Rut Cristina Vasile la 5.000 m (17:09.02).

România a fost reprezentată de 50 de atleţi (21 la feminin şi 29 la masculin) la cea de-a 51-a ediţie a Campionatelor Balcanice rezervate juniorilor 1 (U20).

Redacția Glasul Cetății își rezervă dreptul de a selecta și modera comentariile în funcție de relevanța lor față de subiect. Comentariile care nu fac referire la subiectul prezentat nu vor fi aprobate. De asemenea, răspunderea juridică aparține autorului comentariului.

15.06.2021 07:58
Mihăilescu Georgeta
Cred că ați putea să amintiți si de Cupa României la kick boxing de la Constanța 12 -13 iunie si învingătorii care au muncit si ei si antrenorii lor .
Da ,printre ei se numără și fiul meu ,Mihăilescu George Ștefan din Pitești care a obținut locul 1 ,alături de colegii din echipa lui care si ei au luat locurile 1 ,2 ,3 si de care sunt foarte mândră.
Dar ,acest sport nu are atâta publicitate pentru că nu se investește nimic în el și lumea nu știe nimic .