Național Cultură Ultima oră Externe
Primul film românesc despre viața lui George Enescu, premiat și la prestigiosul Jaipur International Film Festival 2025
Primul film românesc despre viața lui George Enescu, premiat și la prestigiosul Jaipur International Film Festival 2025
20/01/2025 ⋅ 0 comentarii

Primul film românesc despre viața lui George Enescu, premiat și la prestigiosul Jaipur International Film Festival 2025. 

„Suntem onorați să anunțăm că filmul a primit Premiul Special al Juriului în categoria Feature Film la prestigiosul Jaipur International Film Festival 2025! Această distincție onorează munca și pasiunea din spatele acestui proiect, aducând încă o dată în lumina reflectoarelor cultura și povestea lui Enescu pe scena internațională. De asemenea, suntem încântați să anunțăm că mâine filmul nostru va deschide cele 3 zile de proiecții ale festivalului. Mulțumim echipei, susținătorilor și tuturor celor care au făcut acest moment posibil!”, a scris regizorul Toma Enache pe pagina de Facebook. 

La gală au fost prezenți regizorul Toma Enache și producătorul executiv al filmului, doamna Martha Maria Mocanu, pentru a reprezenta cu mândrie echipa și proiectul.

Toma Enache este unul dintre cei mai apreciați regizori români, cel care a regizat primul film inspirat de Experimentul Pitești, ”Între chin și amin”,  peliculă ce a obţinut zeci de premii internaţionale şi a avut zeci de mii de spectatori în cinematografele din România.

În perioada următoare, filmul poate fi văzut după cum urmează:

25 ianuarie - București - Ateneul Român 

- ora 15.00 (mai sunt 50 de bilete)

- ora 18.00 sold out 

26 ianuarie - Târgu Mureș - Palatul Culturii 

27 ianuarie - Dej - Centrul Cultural ARTA

6 februarie - Botoșani - Cinema Unirea

7 februarie - Suceava - Teatrul Municipal "Matei Visniec" Suceava

8 februarie - Piatra Neamț - Cinema Mon Amour

9 februarie - Iași - Ateneul Național din Iași 

13 februarie - Buzău - Teatrul "George Ciprian" Buzău

15 februarie - Cluj-Napoca - Cinema Florin Piersic 

26 februarie - Râmnicu Vâlcea 

Filarmonica  Ion Dumitrescu 

28 februarie - Constanța - Centrul Multifuncțional Jean Constantin 

12 martie – Ploiești - Teatrul  Toma Caragiu

14 martie Galați- Teatrul Muzical Nae Leonard 

16 martie – Pitești - Filarmonica de Stat Pitești

Bilete: Ticketstore.ro , iabilet.ro





Redacția Glasul Cetății își rezervă dreptul de a selecta și modera comentariile în funcție de relevanța lor față de subiect. Comentariile care nu fac referire la subiectul prezentat nu vor fi aprobate. De asemenea, răspunderea juridică aparține autorului comentariului.