Național Social
Imaginea zilei vine de la Iași. Adolescentă paralizată de 4 ani, urcată pe braţe la instanţă pentru că judecătorii au vrut să vadă în ce stare e
Imaginea zilei vine de la Iași. Adolescentă paralizată de 4 ani, urcată pe braţe la instanţă pentru că judecătorii au vrut să vadă în ce stare e
11/12/2019 ⋅ 105 comentarii

Scările Judecătoriei din Iași au fost, ieri, martorele unei imagini cutremurătoare. O adolescentă imobilizată de patru ani într-un cărucior, în urma unui accident, a fost urcată pe brațe pe scările Judecătoriei din Iași pentru că judecătorii au vrut să se convingă cu ochii lor de starea de sănătate a tinerei.

”Din 2015, Ana Maria Tănasă așteaptă în cărucior să se facă dreptate. Nu se poate mișca. Tocmai din anul 2015, când a fost lovită pe trecerea de pietoni din Valea Lupului și târâtă 30 de metri pe capota mașinii de către un comisar de la Garda de Mediu Iași, judecătorii nu au terminat nici în prezent judecata. Șoferul vinovat aduce mereu noi probe, cere expertize peste expertize, completul de judecată a fost schimbat de câteva ori.

În felul acesta, dosarul se prescrie anul viitor iar șoferul vinovat speră să poată scăpa. Astăzi, părinții fetei au adus-o pe aceasta la Judecătorie pentru a îndupleca judecătorii să facă dreptate. Nu au reușit. Instanța a admis șoferului vinovat noi probe în dosar și a dat un nou termen, în 2020”, este mesajul care însoțește poza postată pe pagina de socializare a Asociației pentru Protecție Rutieră. 

Conform digi24, fata a rămas paralizată în urmă cu patru ani, în drum spre școală, după ce a fost lovită de o mașină pe trecerea de pietoni. Accident în urma căruia tânăra a stat în comă o lună de zile. Părinţii susţin că nu a beneficiat de tratament corespunzător pentru recuperare, în timp util, aşa că starea ei de sănătate s-a agravat. În plus, familia reclamă că nu are banii necesari pentru operaţiile şi tratamentele care ar trebui făcute în străinătate. Procesul penal a început în 2018, întrucât s-au făcut multe expertize.Peste un an, fapta penala de care este acuzat şoferul se va prescrie, aşa că, părinţii sunt disperaţi că s-ar putea să nu li se facă dreptate. La ultimul termen de judecată, şoferul a adus noi probe, iar procesul s-a amânat pentru jumătatea lunii ianuarie 2020.

 

Redacția Glasul Cetății își rezervă dreptul de a selecta și modera comentariile în funcție de relevanța lor față de subiect. Comentariile care nu fac referire la subiectul prezentat nu vor fi aprobate. De asemenea, răspunderea juridică aparține autorului comentariului.

20.01.2020 17:35
Mihai
E plecată Legea din România
19.01.2020 15:14
Răzvan Alexandru
Oare domnul președinte a vazut stirea ? În campanie tot a spus că e nevoie de el pentru o Românie normală, deci asta e Romania normala in opinia lui .
17.01.2020 00:40
Costin
Mie rău de cea ce văd am pățito la poliția rutieră cu un om din familie dar și în judecatorie mie silă oameni care ne împart dreptate să le fie pe sufletul lor, vor bani dar judecată pt ei nu se poate .
16.01.2020 23:19
Mihai Andrei
Dreptate in romania? Despre ce vorbim? prin JUSTITIE?
16.01.2020 10:03
Aurel Fieraru
Așa se întâmplă întotdeauna când vinovatul este o persoană importantă, cu funcție. Legea prescrierii faptei este o insultă adusă omului de rând pentru că, ajută vinovații să scape după 5 ani
16.01.2020 07:53
Alina
Morea Antoaneta , daca ii puteti ajuta, o găsiți pe facebook pe fata domnilor asistenți materiali, Irina Gosav
16.01.2020 04:14
olimpia marina
incompetenta In sistemul juridic
15.01.2020 21:03
Puchea Dorel
Ar fi trebuit ca judecătorii „în persoană” să se prezinte la domiciliul fetei ca să se convingă cu ochii lor de starea acesteia. Au o grămadă de bani din salarii și alte sporuri, așa că nu ar fi fost o problemă pentru ei transportul la casa fetei...
15.01.2020 13:36
Rizea Marian Dumitru
Pensii speciale la judecatori prafu sa se aleaga ei si familiile lor de corupti
14.01.2020 23:24
ANA
"Comisar la Garda de Mediu".....spune multe...coruptia nu va înceta niciodată
14.01.2020 17:56
Morea Antoneta
Eu ma ocup de asemenea cazuri, iar primul lucru pe care il fac este sa mobilizeze toate resursele pentru sănătatea victimei, de prococprocesupa colegii mei , însă echipa noastră este completa...avocat, jurist,psiholog, clinica de recuperare medicală la Sanatoriu balnear și de recuperare Techirgiol. As putea.o ajuta pe fata însă nu am detalii.
13.01.2020 18:40
Nicu Vitalariu
Asta se ntampla in toate domeniile ...in Romania,am o mica afacere...de 20 de ani...ma simt mai rau ca presul de la intrare....controale nesimtite,fara sfarsit...nu m a intrebat nimeni cati bani dau la stat prin TVA,CHIRIE -LA PRIMARIE,IMPOZITE,TAXE(platite la timp)...si vrei nu vrei da Grigore si...amenda,...ca nu sunt bani la buget.Nu numai cei de sus ci si nesimtitii de functionari care pun in practica si si insusesc prostia,marsavia si perversitatea sefilor...nu se gandesc dobitocii ca ti sare intr o zi ...mustarul...si i nenorocesti...Nu am timp de tribunale...lucrez zi-lumina...si daca as avea...?se vede ce ar rezulta...:(Sa se faca si o comparatie intre ce am eu...si domnii de ma controleza...sa vedem...care si cum...fura...sunt lasati cei ca Negoita,Tantareanu,etc...cu cate 500 mil.datorii...ei merita amnistie...noi...tragem...din greu...luav ar dracu de jeguri...
13.01.2020 18:32
Margareta
Nenea Comisar la Garda de Mediu. ..Trebuie să fi luat postul pe "bune"....Și atunci, unde Îți Este Conștiința. ..sau nu știi ce eeeeee...cu ce se mănâncă. ...putea sa fie copilul tău. ...la fel actionai. ..prin indiferență. ..?????!!!!
13.01.2020 00:44
Talida
Pentru toți cei interesați: termenul următor este marți, 14 ianuarie 2020.
12.01.2020 21:16
Ritea
Trimiteti o scrisoare la ministerul justiției, cereti sa ,se ia masuri!
12.01.2020 20:22
Maria
Să de a domnul acel judecător să rămînă și el paralizat pe scaun .,dacă nu judecă corect faptele.
12.01.2020 19:24
Stelian Platon
Extrapolând imaginea care ne face să lăcrimăm de furie și durere, exact asta e situația României jefuite, căreia i s-au distrus instituțiile și s-a otrăvit mentalitatea oamenilor. România a fost lovită în timp ce parcurgea un traseu către visul ei din strămoși, rupându-i-se organele vitale, doborâtă și buzunărită continuu de către tâlharii și interloparlamentarii pe care și i-a pus s-o păzească. Cine și cu ce neuroni să penalizeze faptele de decimare a acestui popor? Desigur noi. Dar cu vorbe. Restul să facă alții pentru noi. Între timp mai bem o bere lângă grătar, sau ascultăm ce spune pacifistul nostru preot.
12.01.2020 18:58
Roxana
Păi ce probe? Proba principală e victima! Idioți peste tot!
12.01.2020 15:09
ileana
Am ramas fara cuvinte citind acest articol .,vad ca nedreptatea e peste tot .Vreau sai spun la cest element ,pentru ca om nu se poate numi ca o sa vina timpul cind va plati cu virf si indesat ,nu mai ca aceasta tina sufera ,si cum spun parinti nu au bani pentru tratament .El sigur asteapta ca judecatoria din Iasi sa inchida proceso dar va plati pentru taul care la facut si il faca
12.01.2020 15:02
ileana
cita nedreptate exista peste tot .Citind aceste stiri am ramas fara cuvinte .Vreau sai spun la acest sofer ca a accidentat aceasta tinara ca raul facut fetei i se va intoarce lui si o sa plateasca cu virf si indesat .Problema e ca tinara sufera ,iar cum spun parinti tinerei nu au bani pentru tratamente.Sicur acest element ca om nu poate fi numit asteapta ca judecatoria Iasi sa inchida procesul
12.01.2020 12:54
Bia
Judecatori corupti, pedeapsa divina o vor vedea aici pe pamant
12.01.2020 10:51
Aura Birsan
In tara asta nu prea mai gasesti sa ti se faca dreptate.exista atita minciuna si corupere
12.01.2020 00:50
Mircea Dumitrescu
Vor pensii speciale,in schimb nu rezolva caxurile in timp,devenind complici.
Asta este justitia in romania,corupta.
Eu,pentru un drept al meu,ma judec cu statul,respectiv comisia de expertiza,din 2018,.
Consider ca sunt CHINUIT.
Pe cine intereseaza?
Jos mafia din justitie!
11.01.2020 22:24
Ka
Vai și amar! Asta e România țara corupta unde toți mai marii societății scapă de pedepse! Dumnezeu sa aibe mila de fata asta!
11.01.2020 19:56
Diaspora
Rusine autorităților pentru musamalizare !!!

Sa va lovească si vouă copii sa simțiți adevarata durere si neputinta
11.01.2020 18:42
Bogdan
Sa le fie rusine judecătorilor și procurorilor! Si peste câțiva ani sa fie si ei loviti de acelaș individ tot pe o trecere de pietoni.
11.01.2020 18:21
Soco petru
Este numai un caz dar ca acestea sant o gramada....Justitia dreapta trebuie dat inca un supliment la pensie ca duc o viata f f grea
aiai din carucior nui fata ii judecatoru in drum spre casa fetei
11.01.2020 16:34
iosif
a distrus o viata si copilaria unui copil in Romania nu mai este dreptate daca ai functie in institutile statului poti si omora ca scapi
11.01.2020 14:54
Claudia
Nu mai ecista speranta, speranta a murit o data cu sufletul, coruptia a castigat inca o data si o va mai face. Asistam neputinciosi la dezumanizarea rasei
11.01.2020 13:56
Jicu Marius Gavrila
Made ÎN ROMÂNIA COMISARUL VA PRIMI DESPĂGUBIRI
11.01.2020 13:43
Aneta Leca
UNDE ESTI TU TEPES DOAMNE ?????
11.01.2020 12:19
B.Ioan
Salarii mari. Pensii speciale pentru o breasla care se considera speciala. Într adevăr sunt ,,speciali ,,prin iresponsabilitatea și disprețul de care dau dovada. Imaginea nu reprezinta altceva decât o infimă parte a respectului fata de cetățeni.
10.01.2020 22:15
Mihai Necula
hotie curata nu mai am cuvinte imi pare rau ca nu se face dreptate
10.01.2020 21:14
Roxana
Coruptia ucide!!!!
10.01.2020 20:55
antik
Rusineeeee, asta e justitie? Unde e UEEEEE acum, nu da nici o directiva, nu impune infregement-ul masii?!
10.01.2020 20:34
John
Mama voastra de hoti de judecatori care va uitati doar la bani si va umpleti buzunarele luand spagi de la niste jigodii nemernice.Din cauza vostra nimeni nu mai are incredere in justite,datorita nepotismului si nepasarii,in loc sa luati partea adevarului caci pana la urma ati depus un juramant.Nu uitati gunoaielor ca nu maharii,smecherii si guvernantii sunt singurile persoane in Romania.Tineti cont ca roata se intoarce si rufativa ca nimini din familia vostra sa ajunga in aceiasi stare ca aceasta tanara si dosarul sa ajunga in fata unor judecatori la fel de corupti si jegosi ca voi
10.01.2020 20:23
Radu cornel
Dumnezeu e mare o mare nedreptate sper sa fie plătită .
10.01.2020 19:37
Pasiunea noastră
Penibilitate justiției romane.. La fel cum a fost și în cazul lui Huidu a omorât trei oameni și nu a făcut nici o zii de pușcărie.. Ce sa mai spere sarasci părinți. Eu am trăit o faza de genul chiar dacă am fost vinovat. Și am mers cu mașina cu numerele expirate. Ne dandu mi seama. Am stat și o noapte la acrește și încă alte 30 de zile la domiciliu și mai am luat și cu suspendare. România și alți te omoara pe strada și nu au nici o culpa.. Însănătoșire grabnică acelei fete..
10.01.2020 15:48
Valentin
Ce sofer nenorocit, ce jeg de roman care minte si incearca sa scape fara sa aiba demnitate. Un gunoi!
10.01.2020 15:44
Motorola
SA VA FIIE RUSINE HOTILOR, JUDECATORI FALSI ,. SUNTETI ROMANI ''? unde este demnitatea de romani , DEMISIONATI DIN FUNCTII DE AVETI DEMNITATE. DREPTATEA ESTE UNDEVA ACOLO SUS. RUSINE BURTOSILOR V ATI UMPLUT BUZUNARELE CU EUROI SI RADETI DE CE CE SUFERA. DAR ROATA ESTE ROTUNDA.
10.01.2020 15:14
Florin
Din păcate e corupta și justitia mai mult decât putem crede și este ne drept fata de aceei oameni care sunt bătaia de joc a acelui mare mahar cu pile la justiție.
10.01.2020 13:10
Roman Gyozo
N-ar trebui ca judecătorii șoferului vinovat să fie trimişi la o treaptă mai înaltă de judecătorie, şă fie zgâlţâiţi un pic, ca să cum e faptul că unul nu vrea să recunoască vinovăţia, judecătorii o împarte vinovăţia cu domnul comisar, care vrea neapărat să scapă de o judacată dreaptă. E timpul să fie făcut dreptate, dacă nu vor, atunci să fia condamnaţi toţi. E timpul
!
10.01.2020 12:52
Gabriela
Este INCREDIBIL!!!!! Pana la urma o sa o scoată tot pe ea vinovata ca a fost in calea lui .. incredibil ... fata și a pierdut dreptul la o viața normala iar el .. este liber și .. fericit !
10.01.2020 12:46
Alin Vornicu
Ca parinte,e greu sa treci prin asa ceva..Te doare sufletul tare sa vezi cat sant de animali!!!!
10.01.2020 12:44
Alin Vornicu
Atat idiotenie ce se gaseste in tara noastra,nedreptati abuzuri aroganta si toate rautatile lumii nu ar fi de mirare ca intr-o buna zi rezolvarea sa stea intr-un pistol! E trecut de limita suportabilului!Toti nenorocitii cu pile o duc bine in tarisoara noastra.O sa se ajunga in viitorul apropiat ca fiecare sa isi faca dreptate in felul sau!